Osteoporoza Kalkan → Egzersiz

 Osteoporoz, düşük kemik kütlesi ve kemik dokusunun yapısının bozulması sonucu, kemik kırılganlığında ve kırığa yatkınlıkta artış ile karakterize olan sistemik bir iskelet hastalığıdır. Kemikler, kasları yapısal olarak destekleyen, hayati organları koruyan ve hücrelerin çalışması için temel gereksinimlerden biri olan kalsiyumu depolayan yapılardır. Zaman içinde bu yapılar kalsiyum kaybederek, delikli, zayıf ve kolay kırılabilir hale gelir. Kemiğin bu iç yapısı ve kalitesinin bozulmasına osteoporoz denir. Osteoporotik kemik, kütlesini kaybetmiş kemiktir bu nedenle de vücudun kemik çatısı zayıflar. 

 Osteoporozlu kimselerde ya hayatın erken dönemlerinde kemik dokusu daha az gelişmiştir, ya da bu kişilerde ileri yaşlarda görülen kemik kaybı diğerlerine oranla daha hızlıdır. Osteoporozun bir diğer özelliği kırık olmadığı sürece ağrı yapmadığı için sinsice ilerleyen bir hastalık olmasıdır. 

Tedavi edilmeyen osteoporoz kemik ağrısına, şekil bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca kişi giderek çevresindekilere daha bağımlı bir hale gelir ve üretken bir yaşamdan uzaklaşır. Yaşam kalitesi bozulur ve depresyon benzeri psikolojik sorunlar yaşayabilir. 

Kemik minarel yoğunluğunu artırmak ve osteoporotik kırık riskini azaltmak için antirezorptif ve anabolik ajanlar kullanılmakla birlikte, bunların maliyetleri oldukça yüksektir ve birçok istenmeyen yan etkileri vardır. Ancak genel koruyucu önlemlerle birlikte kalsiyum ve D vitamini yanı sıra uygun egzersizlerle osteoporoz ve kırıkların oluşması önlenebilmektedir. 

Bu konuda daha fazla bilgi almak veya bu süreci bizimle yürütmek isterseniz, Pros’Fit iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz. 

HEMEN ARA